Rohu, rui, atau roho labeo (Labeo rohita) adalah spesies ikan keluarga ikan carp, yang terdapat di sungai-sungai di Asia Selatan khususnya di Pakistan, India, Bangladesh, Mynmar dan Nepal. Ia adalah haiwan omnivor besar dan digunakan secara meluas dalam akuakultur.

 

Rohu adalah ikan besar berwarna perak yang mempunyai bentuk badan ikan kap yang biasa, dengan kepala yang melengkung. Spesies dewasa boleh mencapai berat maksimum 45kg dan panjang maksimum 200cm tetapi purata sekitar 50cm sahaja dan jangka hayatnya sekitar 10 tahun.

 

Spesies ini adalah omnivor dengan keutamaan makanan tertentu pada peringkat kehidupan yang berbeza. Semasa peringkat awal kitaran hayatnya, ia makan terutamanya zooplankton, tetapi apabila membesar ia makan lebih banyak fitoplankton, dan apabila peringkat juvenil atau dewasa ia bersifat herbivor, makan terutamanya fitoplankton dan tumbuh-tumbuhan yang tenggelam.

 

 

Rohu mempunyai bentuk badan dan sisik yang seakan akan ikan jelawat. Bahagian atas badan mempunyai warna sisik yang agak kehitaman serta putih pada bahagian bawah. Sirip pada bahagian bawah badannya berwarna sedikit kemerahan.

 

IKLAN

Tergolong dalam keluarga kap dan ia mudah menyesuaikan diri dalam persekitaran dan cuaca di negara kita. ia dibawa masuk kenegara kita bagi tujuan akuakultur dan pemakanan.

 

 

Memandangkan ia merupakan ikan yang boleh dipancing, secara tidak langsung ia ia merancakkan lagi industri sukan memancing. Rohu merupakan salah satu spesies air tawar yang amat terkenal sebagai ikan yang mempunyai daya pecutan yang tinggi apabila memakan umpan di kalangan kalangan kaki pancing. Selain memancingnya di bekas-bekas lombong, ia juga boleh dipancing di kolam berbayar air tawar.

 

Hari ini kebanyakan kolam pancing berbayar ikan air tawar di negara kita menggunakan spesis ini sebagai daya penarik kepada kaki pancing disamping beberapa spesies pendatang lain seperti pacu, leekoh, keli Afrika dan tongsan.

 

Taksonomi:

 

Kingdom: Animalia

Phylum: Chordata

Class: Actinopterygii (fish)

Order: Cypriniformes

Family: Cyprinidae

Genus: Labeo

Species: L. rohita

Binomial name: Labeo rohita (Hamilton, 1822)

Common name: Ikan rohu, ara (Malay), Roho Labeo, Rohu & Ruee (English)